PORTEKİZ

OTURUM

Portekiz Oturum

Portekiz, 92 bin kilometrekare yüzölçümü ve 10 milyon toplam nüfusu ile , düşük geçim giderleri ve sağlık hizmetlerinin kalitesi sebebiyle  yatırımcıları cezbeden ülkelerden biridir. Başkenti Lisbon olan ve yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Portekiz, 2016 senesinde Forbes dergisinin hazırladığı ‘’ iş kurmak ve ticaret yapmak için en iyi ülkeler ‘’ listesinde, 139 ülke arasında, Almanya, ABD, Japonya, Fransa, İspanya ve İsrail gibi ülkeleri geride bırakarak 19. Sırada yer almış olmasıyla birlikte ticaret yapmak ve iş kurmak için dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. 313.4 Milyar USD gayrisafi milli hasıla ( kişi başı milli gelir (GDP) = 30,400 USD ) ile kolay anlaşılır vergi kanunlarına, kolay şirket kurma prosedürlerine sahip olan Portekiz geçici olarak ikamet eden yatırımcılar için özel avantajlar sağlamaktadır.

Başlıca Avantajlar

Schengen bölgesinde serbest dolaşımı arzulayan ve özellikle iş imkanı yaratmak isteyen girişimciler için mükemmel bir seçenek olan Portekiz Altın Vize Programı, AB üyesi olmayan yurttaşlar için beş yıllık bir ikamet süresi istemektedir. Altı yıllık ikamet sürecinden sonra, başvuru adayı, 171 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan Portekiz vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir.

Bu oturum programı, beş yıllık süre içerisinde sadece 35 gün Portekiz’de kalmayı gerektirir,

Oturma izni ile Schengen bölgesine girebilme hakkı,

6 Senelik ikamet sürecinden sonra, vatandaşlık için başvuru hakkı,

Cazip vergi sistemi

Gereklilikler

Portekiz Altın Oturum İzni Programı, ikamet statüsünü elde etmek için en az beş yıl süreyle tutulması gereken üç nitelikli seçenek sunmaktadır. Seçenekler şunlardır;

Sermaye Yatırım Seçeneği – spesifik olarak onaylanmış bir yatırım seçeneğine en az 250.000 EUR taahhüt etmeniz,

veya

Mülk Edinimi – minimum değeri 350.000 EUR olan gayrimenkul satın almanız,

veya

Ticari- en az 10 yeni iş yaratılması