PORTEKİZ

VATANDAŞLIK

Portekiz - Yatırım yolu ile Vatandaşlık

Güney Batı Avrupa'da, Atlantik Okyanusu ile İspanya arasında Portekiz yeralmaktadır. Çeşitli ve doğal güzelliklere evsahipliği yapan Portekiz, dramatik dağlardan, vadilerde ki beyaz kumlu plajlara ve turkuaz sulara kadar her şeye sahiptir. Daha soğuk kuzey bölgeleri kayalık ve vahşidir, güney bölgeleri ise daha sıcak ve daha kalabalıktır. Azor Adaları ve Madeira adaları, inanılmaz derecede pitoresk ve keşfedilmeye değer özerk Portekiz bölgeleridir. Portekiz’in zengin kültürel tarihi, çeşitli antik uygarlıklardan günümüze izler bırakarak 15 UNESCO Dünya Mirası Alanı oluşturmuştur. Sakinleriyle sanat, müzik, tiyatro ve dansın ön planda olduğu canlı ve sıcak bir kültürü paylaşmakta olan Portekiz, üretilmekte olan bir çok geleneksel çeşitli ve katilteli şaraplarını misafirleriyle buluşturmaktadır. Portekiz'de güçlü bir kafe ve sohbet kültürü, aktif bir gece hayatı ve güçlü aile odaklı değerlerle sosyal içerme her zaman mevcuttur.

Portekiz, parlamenter demokrasiye sahip Avrupa Birliği ve Schengen Devletleri üyesidir. Tekli temsilciler yerine tüm partiler oylanır. Portekizce ve Mirandese resmi dillerdir, ancak İngilizce’de yaygın olarak konuluşmaktadır.  Vergilendirme yapısı bazı bölgelerde önemli olabilirken, yeni sakinler ‘’Alışagelmiş olmayan Sakinler Rejimi’’ 'nden (NHR) yararlanabilir. NHR, Portekiz kaynaklı gelir oranları ,% 20'lik gibi önemli indirimlerin yanı sıra iş, emeklilik ve yabancı gelir gibi alanlarda toplam vergi indirimleri sağlar. Aileler arasında servet ve miras ya da hediyeler için de vergi yoktur.  Standart KDV %23, bazı hizmetler için indirimli oranlar %13 ve temel gıdalar için %6'dır. Madeira ve Azorlar'daki KDV oranları benzer yapıdadır ancak yine düşürülmüştür. Avrupa'nın en popüler Altın Vize Programlarından biri ile, Portekiz sakinlerine, tüm Schengen eyaletlerine erişim sağlayan bir oturum izni hakkı sunmaktadır. Bu, Oturum izni veya vatandaşlık statüsünden yararlanma olasılığı ile 5 yıllık bir süre boyunca kullanılabilir. Goglb’ daki profesyoneller, ilk ikametinizi 6 aydan daha kısa bir sürede almanıza yardımcı olabilir.

Portekiz Altın Vize Programının Yararları

 • İkamet 6 ay kadar kısa bir sürede elde edilebilir
 • Altın Vize Programından 5 yıl sonra, Daimi Oturma İzni için başvurma seçeneği veya biraz Portekizce dil bilgisi şartı ile tam Vatandaşlık
 • Başvuru sahibi ve ailesine ikamet hakkı verildiğinde, bakmakla yükümlü olunan 26 yaşın altındaki çocuklar ve 65 yaşın üzerindeki ebeveynlerin de ikamete dahil edilebilmesi
 • Mevcut birçok yatırım seçeneği
 • NHR kapsamında faydalı bir vergilendirme programı
 • Çifte Vatandaşlıkla ilgili kısıtlama yok

Nasıl Vatandaş Olunur

Portekiz'de belirli miktarda yatırım yapmak, NIF tarafından, tarafınıza kimlik numarası verildiği yerde  bir vergi planlama oturumu oluşturmak ve bir banka hesabı açmak, oturum izni ve vatandaşlık için ilk adımları oluşturmaktadır. Satın alınan mülkü veya yatırımı bir makbuz ile güvence altına alındıktan sonra, başvuru sahipleri, Göçmenlik ve Sınır Hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli devlet kurumları aracılığıyla Altın Vize Programına başvurabilirler. Oturma izni 2 yıl geçerlidir ve başvuru sahibinin Portekiz'de yaşamasına ve çalışmasına izin verir. İlk 2 yılda en az 14 gün ülkede bulunma şartını koşmakta olan bu program başvurucusuna en az 21 gün bulunma şartıyla, iznini 3 yıl daha yenileme hakkı tanımaktadır. Yatırım beş yıl sürdürülmüşse, başvuru sahibi Daimi Oturma İzni'ne başvurabilir. Portekiz dilinin temel bilgisine sahip olan kişiler için vatandaşlık sunulan bir seçenektir. Şu anda, gayrimenkul ve sermaye yatırımı bölümleri altında çeşitli yatırım seçenekleri bulunmaktadır:

Gayrimenkul Opsiyonu

Portekizde bir mülk sahibi olmak, yaşama, iş kurma veya mülkü kiralama seçenekleriyle, yatırımınızın geri dönüşü için oldukça tatmin edici bir seçimdir. Birden fazla mülk, minimum yatırım şartını karşılamak için kullanılabilmekle birlikte, uygulanan emlak vergileri değişkenlik göstermektedir.

 • Minimum 280.000 EUR değerinde, düşük yoğunluğa sahip bir bölgede ve 30 yaşın üzerinde  gayrimenkul yatırımı. Yenileme (restorasyon) maliyetleri minimum sınıra dahil edilebilmektedir.
 • 30 yaşın üzerinde veya kentsel rehabilitasyon alanı olarak kabul edilen bir bölgede minimum 350.000 EUR değerinde gayrimenkul yatırımı. enileme (restorasyon) maliyetleri minimum sınıra dahil edilebilmektedir.
 • Düşük yoğunluğa sahip bir alanda minimum 400.000 EUR gayrimenkul yatırımı
 • Yüksek yoğunluğa sahip bir alanda minimum 500.000 EUR gayrimenkul yatırımı

Sermaye Yatırımı Opsiyonu

Bağışlardan fon yatırımlarına, iş yaratmaya ve banka hesabı transferlerine kadar birçok farklı seçenek mevcuttur.

 • Ulusal mirasın korunmasına veya sanatsal faaliyetlere en az 250.000 EUR bağış
 • Özel veya kamu sektöründe araştırma ve teknolojiye minimum 350.000 EUR bağış
 • Yatırım için satın alınmış minimum 350,000 EUR değerinde birim veya %60'ı Portekizli şirketler için gerçekleştirilmiş Risk Sermaye Fonu
 • En az 3 yıl boyunca en az beş kalıcı tam zamanlı iş yaratan mevcut Portekizli bir şirkete en az 350,000 EUR yatırım
 • Düşük yoğunluklu bir bölgede mevcut bir Portekiz şirketinde kalıcı 8 tam zamanlı iş yaratılması
 • Başvuru sahibine ait bir Portekiz şirketinde kalıcı 10 tam zamanlı işin oluşturulması
 • Portekiz'deki bir bankaya minimum 1.000.000 EURO sermaye transferi

Güncel ücretler aşağıdaki gibidir:

İlk başvuru için işlem ücreti kişi başına 5870.30 EUR + 83.30 EUR'dur. Başvuru yenilemeleri için maliyet bakmakla yükümlü olduğu kişi başına 3202.10 EUR + 83.30'dur. Değişken yasal ücretler de geçerli olmaktadır.

Yasal Yükümlülükler

 • Başvuru sahipleri 18 yaşında veya daha büyük olmalı ve AB vatandaşı olmamalıdır
 • Başvuru sahipleri bir suça ait herhangi bir davaya karışmamalı veya bir güvenlik veya itibar riski olarak tanımlanmamalıdır.

Daha Fazlası Bilgi için

Ek bilgiler için Goglb ailesi olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor olacağız. Sürecin başından sonuna kadar hem; sorunsuz gayrimenkul ediminini deneyimlemek isteyen gayrimenkul yatırımcıları için,hem de ikinci bir vatandaşlığa , pasaporta sahip olmak isteyen kişi, aile ve kurumlara, gurur duyduğumuz portföyümüz ile birlikte profesyonel yardım ve güvenli bir süreçten geçmelerini sağlıyoruz.