KARADAĞ

VATANDAŞLIK

Karadağ - Yatırım yolu ile Vatandaşlık

Güneydoğu Avrupa'da, Adriyatik kıyısında, muhteşem güzellikteki Balkan ülkesi Karadağ bulunmaktadır.  Akdeniz iklimi, ılık, güneşli yazları ve rahat ılık kışlarıyla, sakinlerine ve sevenlerine, Engebeli dağ zirveleri, yamaç paraşütü, çelik halatla kayma ve uçurum dalışı gibi maceralar sunarken, pitoresk sahilleri ise rahatlatıcı bir plaj deneyimiyle misafirlerini karşılamaktadır. Karadağ, bir dizi UNESCO Dünya Mirası alanıyla çok zengin bir kültürel tarihe sahiptir. Lüks turizm, yatçılık, kaliteli yemek ve özel gayrimenkulleri, Karadağ'ın gelecek vaat eden ekonomisinin ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

Genç bir ülke olan Karadağ, eski Yugoslavya'dan ayrıldıktan sonra 2006 yılında kendi parlamenter demokrasisini kurmuştur. Zaten NATO’nun bir parçası olan Karadağ, aynı zamanda Avrupa Birliğine dahil olma yolundadır. Karadağca resmi dili olmasıyla birlikte İngilizce, Hırvatça, Boşnakça, Sırpça ve Arnavutça da yaygın olarak konuşulmaktadır. Gelir vergisi, ikamet etmeyenler için %5 faiz geliri , %9 temettü stopajı ve Karadağ'ın telif ücreti ödemesiyle birlikte, ikamet edenler için % 9-11 arasındadır.  KDVsi %7 olan otel ve marinalar haricinde % 21'dir. Kurumlar vergisi, rekabet edilebilmesi için sabit oran ile % 9'dur. Pasaport sahipleri, 125 ülkeyi Vizesiz ziyaret etme imkanına sahiptir. Vatandaşlık süreci yalnızca 4-6 ay sürse de, hükümet yalnızca 2000 kabul edilebilir başvuruya izin verdiği için herkese açık olmamaktadır. Goglb’de profesyonel ekibimiz bu hayali sizin için gerçeğe dönüştürmek için çabalayabilir.

Karadağ Vatandaşlığının Yararları

  • Rekabetçi bir kurumlar vergisi, asgari gelir vergisi ve veraset vergisi veya hediye vergisi yok
  • Tam Vatandaşlık ve Pasaport başvuru sahibine, çocuklarına, eşlerine ve 55 yaşın üzerindeki ebeveynlerine verilmektedir. Başvuranın bakmakla yükümlü olduğu kardeşler veya 30 yaşın altındaki bakmakla yükümlü oldukları çocukları da tam vatandaşlıktan yararlanabilme olasılığındadır.
  • AB üyeliği sağlandıktan sonra gelecekte daha fazla olasılıkla 125 ülkeye Vizesiz seyahat içeren pasaport
  • Çifte Vatandaşlıkla ilgili kısıtlama yok
  • Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan bir anlaşma sonucu bir ABD işetmesine yapılan belirli bir yatırımın ardından özel E2 Vizesi 
  • Ülkede sadece bir kere bulunma zorunluluğu

Nasıl Vatandaş Olunur

Vatandaşlık - Yatırım Birimi Karadağ’da devlet tarafından belirlenmiş kurallara bağlı kalarak, belirli bir miktarda parasal yatırım veya bağış yapan kişilere tam vatandaşlık ve pasaport vermektedir. Şu anda mevcut 2 yatırım seçeneği bulunmaktadır:

  • Nitelikli bir hükümet projesinden satın alınan minimum 250.000 veya 450.000 EUR değerinde mülk
  • Karadağ Devlet Fonuna 100.000 EUR'den başlayan geri ödemesiz bağış

Gayrimenkul Opsiyonu

En hızlı büyüyen emlak piyasalarından birinde, Karadağ'da mülk satın almak çok değerli bir yatırım olacaktır. Kişisel bir iş, ikinci bir ev, tatil evi veya kira getirili mülk için kullanılabilir. Kıyıda veya başkent Podgorica'da satın alma seçeneği, Kuzey Karadağ'da satın almanın finansal gereksinimine göre önemli ölçüde değişir. IRC uzmanları, bu hızlı tempolu pazardaki seçenekleri daha iyi anlamanıza ve sizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru opsiyona yönlendirecektir.Tüm önerilen, nitelikli mülkler rahatınız için adınıza yönetilir.Bir mülk satın alımına ek olarak, Karadağ Hükümet Fonuna 100.000 EUR tutarında geri ödemesiz bir bağış da gereklidir

Güncel ücretler aşağıdaki gibidir:

Tek bir başvuru sahibi için; Kuzey Karadağ'da minimum 250.000 EUR mülk satın alımı + hükümet, pasaport ve durum tespiti ücretleri ( Mülk alımı + diğer ücretler ile minimum yatırım  374.500 EUR'dur. Kıyıda veya Podgorica'daki bir mülk için, toplam minimum 574.500.EUR yatırım için minimum 450.000.EUR tutarında mülk satın alımı vardır. % 0,25-1 oranında gayrimenkul alım vergisi çıkarılır ve mülkün ek kapanış maliyetleri değişkenlik göstermektedir.)

Dört veya daha fazla kişilik bir aile için; minimum 250.000 EUR değerinde mülk alımı + devlet, pasaport, banka ve durum tespiti ücretleri (mülk almı + diğer ücretler ile minimum yatırım 407.500.EUR'dur. Minimum 450.000.EUR + devlet, pasaport ve durum tespiti ücretleri tutarında mülk satın alımı ile minimum yatırım 607.500.EUR'dur. Bakmakla yükümlü olduğunuz 3 kişiden fazla olması durumunda, her ek bakmakla yükümlü olunan kişi için 60.000 EUR tutarında bir ücret alınacaktır. % 0,25-1 oranında gayrimenkul alım vergisi kesilir. Mülkün ek kapanış maliyetleri değişkenlik göstermektedir.)

Yasal Yükümlülükler

- Başvuru sahipleri sağlıklı ve 18 yaşında veya daha büyük olmalıdır

- Başvuru sahibi AB vatandaşı olmamalı ve mali istikrarı kanıtlamış olmalıdır

- Başvuru sahipleri bir suça ait herhangi bir davaya karışmamalı veya bir güvenlik veya itibar riski olarak tanımlanmamalıdır

- Başvuru sahipleri, 145 Vizesiz seyahat ülkesinden herhangi biri için Vize kısıtlamasında bulunmamalıdır.

Daha Fazlası Bilgi için

Ek bilgiler için Goglb ailesi olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor olacağız. Sürecin başından sonuna kadar hem; sorunsuz gayrimenkul ediminini deneyimlemek isteyen gayrimenkul yatırımcıları için,hem de ikinci bir vatandaşlığa , pasaporta sahip olmak isteyen kişi, aile ve kurumlara, gurur duyduğumuz portföyümüz ile birlikte profesyonel yardım ve güvenli bir süreçten geçmelerini sağlıyoruz.