ANTİGUA & BARBUDA

VATANDAŞLIK

Tertemiz ve berrak turkuaz sulara kıyısı olan 365’in üzerinde sahillere sahip, yemyeşil tropik adalar grubu olan Antigua ve Barbuda çok cazip bir cennet olup, dünya üzerindeki en güzel yerlerden de biri sayılmaktadır. Ülkenin istikrarlı bir demokrasisi bulunmaktadır. İyi yapılandırılmış bir hukuki ve mevzuata çerçevesinin sağladığı yararlar ve içerideki yatırımcılar için cazip bir vergi sistemi sunmaktadır.

Antigua ve Barbuda, Doğu Karayipler’de yer alan bağımsız bir İngiliz Milletler Topluluğu devletidir. Tertemiz, berrak turkuaz sulara sahip 365 sahiliyle, yemyeşil bir tropik ada olan Antigua cezbedici bir cennet olup, dünyanın en güzel yerlerinden biri sayılmaktadır. Bunun sonucunda GSYİH’nin en temel öğesi turizmdir ve adanın gelirinin %60’ı turizmden elde edilir. Bu alanda en önemli hedef pazarlar ise ABD, Kanada ve Avrupa’dır.   

Antigua Birleşmiş Milletler, İngiliz Milletler Topluluğu, Karayipler Topluluğu, Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ve bunların yanı sıra diğer birçok uluslararası örgüte de üyedir. Antigua pasaportu sahipleri aralarında Birleşik Krallık, Kanada ve Schengen ülkelerinin bulunduğu yaklaşık 130 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkının tadını çıkarırlar. Diğer Karayip ülkelerinde olduğu gibi bu pasaporta sahip olanların da ABD’ye giriş için vize almaları gerekir, çünkü Vize Muafiyet Programı üyesi değillerdir.

Başvuru Şartları 

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı, kişinin ülkeye önemli miktarda bir ekonomik katkıda bulunmasını gerektirmektedir. Bunun karşılığında ve yapılan sıkı güvenlik incelemelerinin ve kapsamlı geçmiş kontrolleri dahil olmak üzere detaylı değerlendirme süreçlerinin sonuçlarına bağlı olarak, başvuru sahiplerine ve ailelerine vatandaşlık verilir. Vatandaşlık için başvuran asıl başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş ve başvuru şartlarını karşılayan niteliklere sahip olması gerekir. Bu durumda aşağıdaki mevcut üç seçenekten birini seçme hakkı olacaktır:

·  Onaylanmış gayrimenkul projelerinden birine en az 400,000$ tutarında yatırım yapmak. Bu tür yatırımları beş yıllık süreden önce veya yatırımın yapıldığı önerilen proje büyük ölçüde tamamlanmadan elden çıkarmak mümkün değildir.

·  Uygun bir işletmeye doğrudan, minimum 1,500,000$ yatırım yapmak. Bunu ya tekil yatırımcı olarak ya da en az iki kişi içeren ve toplamda en az 5,000,000$’lık uygun bir işletmenin olduğu müşterek yatırım aracılığıyla ve o kişilerin her birinin bireysel olarak en az 400,000$ yatırım yapması yoluyla gerçekleştirmek mümkündür.

·  Ulusal Kalkınma Fonu’na karşılıksız 100,000$ tutarında bir katkıda bulunarak.

Ulusal Kalkınma Fonu (UKF) 2006 Mali Yasaları’nın 42 (2) bölümü altında tanımlanmış özel bir fondur. Kamu-özel ortaklıklar ve sağlık, eğitim, çevre yönetimi, gençlerin gelişimi ya da spor ve kültür faaliyetlerinin desteklenmesi alanlarında hizmet veren onaylanmış hayır yatırımları dahil olmak üzere devlet destekli projeleri fonlama amacıyla oluşturulmuştur.

Bu seçeneklerin her birinde devletin işlem ücretleri olarak asıl başvuru sahibi için 50,000$ alınır. Ayrıca başvuru sahibinin eşi, 18-25 yaş arası bağıntılı her çocuk, 65 yaş üstü bağıntılı anne ya da babaların her biri için de devlet işlem ücreti olarak 50,000$ alınmaktadır. 18 yaşın altındaki asıl başvuru sahibine bağıntılı her çocuk için ise bu tutar 25,000$ olarak belirlenmiştir. Ancak Hükümet sadece UKF seçeneği için geçerli olmak üzere bir “Sınırlı Zaman Teklifi” duyurusu yapmıştır.  Bu teklife göre dört kişilik bir aileden devlet işlem ücreti olarak asıl başvuru sahibinden 50,000$, eşinden 50,000$ alınacak ve geri kalan iki aile üyesinin herhangi bir devlet işlem ücreti ödemesine gerek olmayacaktır.

Ayrıca değerlendirme ücreti de alınmaktadır. Bu tutarlar da asıl başvuru sahibi için 7,500$, eşi için 7,500$, 12-17 yaş arası bağıntılı her çocuk için 2,000$, 18-25 yaş arası bağıntılı her çocuk ve 65 yaş üstü bağıntılı her anne-baba için 4,000$ olarak belirlenmiştir.

Asıl başvuru sahibinin ve ona bağlı olarak başvuru yapan herkesin temiz bir kişisel sicile sahip olmaları ve aftan yararlanmış olmamaları gerekmektedir. Herhangi bir ülkede altı aydan uzun süreli hapis cezası gerektiren herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmaları da gereklidir. Aynı Tüzüğe göre, Antigua ve Barbuda’nın vizesiz seyahat anlaşması olan bir ülkeye giriş vizesi reddedilen ve sonrasında da o ülkeye vize alamamış olan kişi, bu programa başvuru yapma hakkını elde edemez. Potansiyel bir milli güvenlik tehdidi sayılan, itibarı zedelenmiş veya cezai bir soruşturmaya tutulan kişilerin de vatandaşlık başvuruları reddedilecektir. 

Süreç ve İşleyiş

Programın, Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Birimi’nin (CIU), idaresinden sorumlu olan hükümet yetkilisi, tüm başvuruların işleme alınmasından sorumludur. CIU başvuruyu etraflıca inceler ve gerekli görmesi halinde başvuru sahibini bir mülakata çağırabilir.

CIU büyük bir özenle değerlendirme analizleri yapar ve başvuru sahibinin yalan bilgi vermesi ya da gerekli bir bilgiyi başvurusunda belirtmemesi durumunda başvuruyu reddeder. Antigua ve Barbuda Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı’nın belge gereklilikleri makuldür ve oldukça anlaşılır prosedürleri vardır. Başvuru onaylandıktan sonra, pasaportlar Antigua ve Barbuda’dan alınır ya da başvuru sahibi bir Elçilik’e veya herhangi bir Antigua ve Barbuda Konsolosluğu ya da Yüksek Kurulu’nun ofisine ya da zaman zaman ilgili Bakan tarafından belirlenen başka bir ofise gidebilir. Burada hem pasaportunu alır hem de bağlılık yeminini eder. Başvuru ile ilgili hiçbir soru işareti olmadığını varsayarsak, başvurunun gönderilmesinden pasaportun basılmasına kadar tahmini üç ilâ dört aylık bir süreç geçmektedir. 

Gayrimenkul seçeneğinde projeye bağlı olarak zaman çerçevesi değişebilir. Dolayısıyla, vatandaşlık başvurusu için müteahhidin sunması gereken evrakları temin edebilecek bir gayrimenkul projesi seçmek önemlidir. 

Antigua & Barbuda'da çifte vatandaşlık kabul ediliyor mu?

Antigua ve Barbuda’da çifte vatandaşlık ile ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Antigua & Barbuda'da vergilendirme nasıl oluyor?

Antigua ve Barbuda’da sermaye kazanç vergisi veya veraset ve intikal vergisi yoktur. Kişisel gelir vergisi 2005’te yeniden yürürlüğe girmiştir ve mevcut vergi oranları %10’dan başlayarak aylık 25,000 ECD (Doğu Karayip Doları) ya da yıllık 180,000 ECD’nin üzerindeki vergiye tabi gelir üzerinden %25’e kadar çıkar. Her bireyin yıllık 36,000 ECD şahsi indirim hakkı vardır. Geçici olarak orada bulunan bireyler, sadece Antigua ve Barbuda’da elde edilmiş veya doğan gelirleri üzerinden vergilendirilir. Ülkede kalıcı oturum izni almış olan bireyler veya yılın en az 183 gününü orada geçirenler ise Antigua ve Barbuda yerleşimcisi olarak kabul edilirler ve dünya çapındaki gelirleri üzerinden vergiye tabi olurlar. Ancak Gelir Vergisi Yasası’nın 5. Bölüm ve 111. Kısım’ı ile ilgili önerilen değişiklikler ile bu dünya çapındaki gelir üzerinden vergilendirme uygulaması, yerel kaynaklı gelir üzerinden vergilendirme olarak sınırlandırılacaktır.

İşletme ve kurumsal vergi oranı net kâr üzerinden %25’tir, ancak belirli şirketlere cazip vergi indirimi fırsatları da sunulur.

Her türlü gayrimenkul, gayrimenkul vergisine tabidir. Vergiye tabi değer, gayrimenkulün mevcut piyasa değeri üzerinden belirlenir. İnşaat replasman maliyeti ile uygulanabilir vergi oranı, gayrimenkulün sınıflandırılmasına (konut veya ticari) bağlı olarak değişir.   

Antigua & Barbuda vatandaşlığının bana sağlayacağı temel avantajlar nelerdir?

·  Antigua ve Barbuda pasaportu Kanada, Hong Kong, Singapur, Birleşik Krallık (İngiltere) ve Avrupa dahil olmak üzere yaklaşık 130 ülkeye vizesiz seyahat olanağı tanır.

·  Başvuru sahibi ve ailesi tam vatandaşlık ve pasaport alırlar.

·  Ülkenin İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olması nedeniyle Antigua ve Barbuda vatandaşları, Birleşik Krallık’ta ve diğer İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde ayrıcalıklı muamele görürler.

·  Antigua ve Barbuda, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan mükemmel havayolu bağlantıları sayesinde yaşamak veya ikinci bir eve sahip olmak için cazip bir yerdir. 

Antigua ve Barbua Vatandaşlığının Sağladığı Yararlar

Seyahat

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülke sayısı

132

AB (Schengen ülkeleri) ve Kanada’ya vizesiz seyahat

+

ABD’ye vizesiz seyahat

-

AB ülkelerinde yaşama, çalışma ve okuma hakkı

-

Vergi

Gelir vergisi

%25’e kadar

Gelire bağlı vergilendirme

*dünya geneli

Özel vergi sistemi var

-

Yıllık gayrimenkul vergisi

değişir

Yatırım

Gayrimenkul satın alma hakkı

+

Gayrimenkulünüzü yeniden satışa çıkarabilme süresi

5 yıl

*Yerleşimci olarak (daimi oturma izni olan veya vatandaş olanlar değil) vergilendirme sadece Antigua ve Barbuda’da elde edilen gelir üzerinden yapılır.

Özel Bilgiler

Ziyaret zorunluluğu

zorunlu

Yıllık oturum izni koşulları

1 gün*

Temiz sabıka kaydı

+

Minimum yatırım

100,000 $

Sürecin süresi

3-4 ay

*Başvuru sahibi kaydını takip eden beş takvim yılı içinde en az 5 gününü Antigua & Barbuda’da geçirmek zorundadır.

Yatırım Seçenekleri

Bağış

Gayrimenkul

İş Kurma

Min. Yatırım Opsiyonu

Devlet ve işlem ücretleri

Min. Yatırım Opsiyonu

Devlet ve işlem ücretleri

Min. Yatırım Opsiyonu

Devlet ve işlem ücretleri

Bireysel başvuru

100,000$

15-20%

400,000$

20-25%

1,500,000$

5-10%

Evli çift

100,000$

15-20%

400,000$

30-34%

1,500,000$

5-10%